Інтерактивна гра з елементами тренінгу

Техніка встановлення дружніх взаємин у колективі”

Проблема: Конфліктні відношення між учнями класу. Підлітки пускають один про одного плітки. Вияви агресії.

Мета інтерактивної гри: Розвиток групової взаємодії, атмосфери довіри і взаємоповаги.

Завдання інтерактивної гри:

1. Розвиток позитивних установок у спілкуванні.

2. Вміння находити рішення проблемних ситуацій.

3. Розвиток навичок розв’язання конфліктів.

4. Розвиток групової згуртованості, вміння визначати своє місце і призначення у групі.

5. Формування вміння виявляти симпатію.

Вправа «Привітання»

Мета тренінгу: створити атмосферу довіри, зняти напруження.

Вихователь:

Доброго дня! Так ми звикли вітатися кожного дня. А чи знаєте ви скільки способів є вітатися? Ось як вітаються, 
наприклад, індуси, китайці, чукчі? Зараз я буду вас знайомити з цими способами вітання, а ви, по колу, одне одного саме таким чином і привітаєте. Згода? Тоді почали:

- обійми й трикратне цілування по черзі в обидві щоки (Росія)

- легкий уклін зі схрещеними на грудях руками (Китай)

- рукостискання та поцілунок в обидві щоки (Франція)

- легкий уклін долоні складені перед чолом (Індія)

- легкий уклін, руки витягнуті уздовж тулуба (Японія)

- поцілунок у щоки, долоні лежать на передпліччях партнера (Іспанія)

- просте рукостискання і погляд в очі (Німеччина)

- м’яке рукостискання обома рукам, торкання тільки кінчиками пальців (Малайзія)

- потертися носами (ескімоська традиція)

(При виконанні саме цієї вправи, в учнів спостерігається добра атмосфера взаємин.
І при підборі пар учасників,намагайтесь підібрати учнів,які конфліктують між собою)

Вправа «Знайомство»

Мета тренінгу:
 розкрити свої позитивні якості, висвітлити свою індивідуальність

Вихователь:

Ви з одне одним так давно знайомі, можливо хтось знає іншого ще, як говориться, з пелюшок, інші були в одній групі дитячого садочку, майже усі ви вчитесь разом з першого класу.
Ви називаєте одне одного на ім’я, але навряд чи замислювались, яка людина криється за цим ім’ям. Зараз ми це встановимо.

Вам потрібно написати своє ім’я великими літерами у стовпчик (показую як), а потім напроти кожної літери записати вашу характерну якість, особливість вашої поведінки, як повинна починатися на цю літеру. Наприклад, ім’я – Аліна, літера А, якість – активна (альтруїстична, амбіціозна, авторитетна…). Зрозуміло? Тоді починаємо, а потім по колу зачитаємо, і таким чином поглянемо на себе та інших новими очима.

Вправа «Однією мотузкою»

Мета тренінгу: усвідомити, що кожен у колективі об’єднаний з іншими невидимою «мотузкою», розривання якої, приводить до критичного стану відносин.

Вихователь:

1. Ви бачили фільми про тих, хто збирається на гірські вершини? Що ви помітили, коли декілька чоловік у команді збираються по схилу гори? Так, вони всі між собою поєднані однією мотузкою. Як ви знаєте, для чого це робиться?

Уявіть собі, що на крутому схилі зависла пара, перетягнута однією мотузкою і ось, той, що внизу не утримався і повис, він тягне за собою іншого. У того є два варіанти, або з усіх сил намагатися утриматися самому і допомогти товаришу, або взяти ніж і відрізати мотузку, щоб той не потягнув його самого у прірву. Який би варіант обрали б на його місці ви? А якби на тому кінці мотузки була людина, яка свого часу дуже образила вас, завдала душевного болю? А тепер уявіть собі, що над прірвою 
висите саме ви, а тому, що тримається, саме ви завдали колись такого болю. Уявили. Які думки з цього приводу у вас з’явилися? (обговорення ситуації)

2. Ось я тримаю у своїй руці мотузку. Ми зараз прив’яжемо до неї одне одного, при цьому, прив’язуючи свого товариша, звертаєтеся до нього з такими словами: «Я хочу бути з тобою поєднаний в одній команді, тому що…». Продовжуєте свої слова, чому саме ви хочете бачити свого товариша в одній команді, тобто які якості характеру, які його здібності ви помітили, і вони вас приваблюють в ньому. При цьому пам’ятайте, що може стати така ситуація і саме йому прийдеться вас утримувати над прірвою, допомогти з неї вибратися.

Що ви відчуваєте, будучи прив’язаними один до одного? Запишіть зараз, 
будь ласка, що може ось так об’єднувати вас в одному колективі? При цьому майте на увазі, що ця «мотузка», вона не просто прив’язує, що дітися нікуди один від одного, ця мотузка, в першу чергу, виконує роль підтримки, вона може врятувати життя.

(Обговорення коментаріїв учнів)

Вправа «Плутанка»

Мета тренінгу: зняття емоційної напруги, створення приязної атмосфери

Учасникам потрібно за відведений час заплутатися (вони всі ще поєднані мотузкою), а потім за той же час розплутатися.

Вихователь:

Ви помітили, що заплутатись набагато легше, ніж потім все це розплутати? А ви помітили, що саме так відбувається у разі конфліктної ситуації? Не встиг помітити, як розпочалася сварка, і як же буває важко потім
все поправити, все так заплутується – хто правий, а хто винний. Правда? І дуже часто, конфліктна ситуація так і залишається не розплутаною, тільки «вузликів» затягується ще більше, так що вже і наважуєшся почати, щось розв’язувати? Зараз я вам запропоную виконати одне завдання, бо якщо ми його не зробимо, ви не справитеся з тим важким випробуванням яке чекає на вас попереду.

Вправа «Листування»

Мета тренінгу: владнати стосунки між собою, вибачитись один перед одним за можливі образи, навчитись знаходити шляхи примирення.

Вихователь:

Іноді буває важко висловити почуття, прямо сказати людині, що тобі не подобається, як він з тобою себе поводить. Таку ситуацію можна владнати за допомогою листів. Напишіть листа однокласнику, з яким у вас натягнуті стосунки. Поясніть, чим саме ви не вдоволені і запропонуйте шлях розв’язання конфлікту. Висловлюйте все у тактовній формі.

Чи згодні адресати з претензіями? А зі шляхами розв’язання долання труднощів? Напишіть відповідь, пояснивши свою точку зору на цю ситуацію. Чи вдалося домовитися? Що для цього ви зробили? Як далі будете будувати відносини?

Гра «Загублений острів»

Мета гри: усвідомити цінність кожного члену колективу, сформувати навички продуктивної взаємодії, вміння узгоджувати дії та спільно приймати рішення, розв’язувати конфліктні ситуації.

Хід гри:

Учасники гри виконують пропоновані їм завдання і таким чином набирають необхідну суму балів (ця сума вказує, що вони спроможні протриматися на острові до прибуття рятівників).

За кожне завдання дається від 1 до 6 балів за наступними позиціями:

- в ході розв’язання завдання не було сперечань, сварок, а була дискусія (1 бал);

- під час обговорення не було принизливих звертань один до одного (1 бал)

- завдання розв’язувалося у відведений на нього час (1 бал);

- пропонований варіант розв’язання завдання оцінюється 1-3 балами.

Випробування «витягуються» з руки тренера. Може 
статися так, що необхідна сума балів набереться раніше, ніж відбудуться всі скрутні ситуації.

Рятівна сума балів: 28

Вихователь:

Дивились фільм «Загублені», як молоді люди опинились на ненаселеному острові, які важкі випробування їм прийшлося пройти. Але ж саме у таких випробуваннях і виявляється хто є хто насправді, і саме в таких скрутних ситуаціях формуються важливі якості характеру.

Зараз ви також опинитесь на такому острові, у вас буде багато випробувань. І щоб ви змогли повернутись додому вам потрібно буде набрати певну кількість балів.

Отже, розпочинаємо гру.

Сталася повітряна катастрофа і всі ви опинилися на острові. Літак не можна відремонтувати, але збереглися деякі з речей, які можуть вам допомогти вижити на цьому острові доки вас не знайдуть рятівники.

Завдання 1.

Разом у команді визначити, які речі у вас збереглися, але є така умова, їх потрібно бути не більше 15. Отже, вирішуйте, які речі стануть вам у найбільшій пригоді. (5 хв.)

Завдання 2.

А тепер вам потрібно визначитись, що це за острів на якому ви опинились (намалюйте 
його карту, дайте свою назву острову, річкам, гірським вершинам, якщо вони є, назвіть свою стоянку) (10 хв.)

Завдання 3.

Щоб витримати всі перешкоди, які неодмінно постануть перед вами на цьому острові, вижити у надзвичайних ситуаціях, вам потрібно визначити, хто візьме на себе обов’язки керівника, 
хто буде його радниками, визначте, які ще в кого будуть обов’язки (кухар, мисливець, шукач їстівних рослин, лікар, той що все може починити, рибалка…) (5 хв.)

Випробування

Вранці висока приливна хвиля накрила вашу стоянку і унесла в океан деякі з речей.

Завдання: визначте три речі, які опинилися в океані (3 хв.)

Випробування

Їжі стає все менше й менше. Все більше відчувається недоїдання.

Завдання: розв’язати цю проблемну ситуацію. (5 хв.)

Випробування

Почалася сильна злива, коли вже настала ніч ви помітили, що одного з ваших товаришів з вами немає і ніхто не знає коли і куди він зник.

Завдання: визначити які будуть ваші дії. (5 хв.)

Випробування

Між двома вашими товаришами почалася сильна ворожнеча.

Завдання: визначити які будуть ваші дії. (5 хв.)

Вихователь:

Ви залишаєте свій острів. Але на ньому може опинитися хтось інший. Що б ви їм порадили, якими думками хотіли би поділитися. Напишіть їх на цих аркушах і прикріпить до намальованого острова.

Вправа «Все найкраще для тебе…»

Мета: залишити приємні спогади про зустріч у колі, сприяти взаємній емпатію.

Вихователь:

Зараз кожен візьме аркуш паперу і внизу напише своє ім’я. Потім ви підходите одне до одного, обмінюєтеся аркушами, і кожен пише на листі свого товариша все те добре, що він хоче йому сказати, побажати.

Ці свої аркуші збережіть.

Прощання з групою учасників.

 

 

Пам’ятка для батьків

·     У дітей, які не знають, що їм робити в час дозвілля, псуються і голова, і серце, і моральність. Допоможіть своїй дитині вибрати корисне заняття.

·      Турбуйтеся про те, щоб дитяче серце не стало грубим, злим, холодним, байдужим і жорстоким в результаті вашого «виховання».

·      Завжди пам’ятайте! Фізичне покарання – це показник не тільки вашої слабкості, розгубленості, безсилля, а й педагогічного безкультур’я.

·      Ремінь та тумак вбивають у дитячому серці витонченість і чутливість, розбещують людину, одурманюють її отрутою брехні.

·      Не ставте вашу дитину у становище, коли вона змушена оборонятися брехнею.

·      Говоріть з дитиною так, щоб не залишалось жодного сумніву в тому, що ви керуєтеся турботою і тривогою за нею, а не бажанням відмахнутися, образити.

·     Будьте навіть у дрібницях до кінця правдивими і чесними зі своїми дітьми. Навіть незначну домішку брехливості, штучності діти помічають дуже добре.

·    Не забувайте поділитись зі своїми дітьми своїми досягненнями і невдачами, тоді вони відкриватимуть вам свої таємниці, чекатимуть вашої поради і підтримки.

·     Пам’ятайте! Вашу дитину виховують кожна хвилина життя, кожний куточок землі, кожен крок, слово, справа, з якими її особистість стикається ніби випадково, мимоволі.

·   Враховуйте основні методи виховання й переконання, вправи, стимулювання.

 

   Закони розумно організованого сімейного виховання школярів

    Шановні батьки!   Пам’ятайте, що навчання — один з найважчих видів праці, що розумові сили і можливості дітей неоднакові.

      Не потрібно вимагати від учня неможливого. Важливо визначити, до чого він здібний та як розвинути його розумові здібності.

   Навчання не сприяє розвиткові учня, якщо воно вимагає від нього механічного заучування і не потребує напруження розумових сил, пізнавальної активності, мислення і дії.

       Будьте милосердні до своїх дітей. Найпростіший метод виховання, що не потребує ні часу, ні розуму, — побити дитину і цим образити її, озлобити або й зламати. Відмовтесь від опіки, крику, насилля й наказового тону.

    Розвивайте цікавість, інтелектуальні бажання, ініціативу і самостійність дитини в навчанні та всіх її справах. Пам’ятайте, що за науково обґрунтованими нормами  над виконанням усіх домашніх завдань учні 5—6 класів повинні працювати до 2,5 год., 7 класу – до 3-х годин, а 8—11 класів — до 4 годин.

     Не хвилюйтесь, якщо ваша дитина отримає не таку оцінку, якої вам бажалося б, за виконану роботу. По-перше, оцінка відіграє виховну роль, а, по-друге, це не остання оцінка.

    Дайте дитині можливість пережити радість успіху в навчанні, визначити індивід-доріжку в розумовій праці.

      Здоров’я дитини — крихка кришталева куля й тримають її три Атланти: спадковість, спосіб життя й середовища. Організуйте правильний режим життя, харчування, навчання й відпочинку дітей.

     Обов’язково помічайте й заохочуйте навіть мало помітні успіхи дітей у навчанні й поведінці, використовуйте для цього слова схвалення, поцілунки, різні види морального й матеріального заохочення.

       Перевіряйте виконане дітьми домашнє завдання. Вашими оцінками мають бути такі: «я задоволений», «незадоволений», можна додати «дуже». І будьте впевнені, що завтра ваша дитина буде дуже старатися, щоб ви нею були задоволені.

    Пам’ятайте, що дитина — дзеркало життя своїх батьків. Як у краплині води відображається сонце,так і  в дітях відображається вся організація життя сім’ї, працьовитість, духовне багатство і моральна чистота матері й батька.

 

 

Як розвивати память ( вправи )

 

Ми підібрали для вас декілька вправ, які активізують ваш мозок і збільшать обсяг пам'яті. Варто робити їх регулярно! Особливо, що більшість з цих вправ легко впишуться у ваш повсякденний ритм.

 

1. Візуалізація

 

Суть вправи у тому, що ви маєте створити для себе предмет меблів, який буде допомагати вам запам’ятовувати інформацію.

 

Уявіть собі комод. У нього двоє дверей спереду, три висувних ящички, дві відкриті полички зверху. Вам треба уявити цей комод максимально чітко, його колір, текстуру та розміри. Тепер у нього можна класти спогади. Наприклад, вам треба запам’ятати континенти на географію від найбільшого до найменшого: Азія, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Європа, Австралія. Уявіть як ви кладете маленькі сувенірні моделі у різні відсіки свого комоду: частину Китайської стіни у верхній ящик, під ним Статую свободи, під нею бразильську статую Ісуса і так далі. Уявляйте усі моделі по черзі і запам’ятовуйте,  у який ящик ви їх кладете. Можете уявити самих себе, коли ви складаєте ці сувеніри, уявіть який звук вони видають, коли ви їх кладете. Потім закрийте список континентів і відкрийте у голові свій комод. Що ви побачите?

 

 

2. Номери авто

 

Спробуйте запам’ятати номери трьох авто, що проїхали повз вас. Повторіть ці номери через 10 хв. З часом збільшуйте кількість автомобілів.

 

 

3. Чек у супермаркеті

 

Отримавши чек у магазині, додайте вартість окремих покупок і перевірте загальну суму. Спробуйте за годину перерахувати усі товари, які ви купили і їх вартість.

 

4. Актори у серіалі

 

Запам’ятайте і запишіть з пам’яті прізвища акторів в улюбленому серіалі. Коли дивитиметесь наступну серію, перевірте чи правильно всіх згадали.

 

5. Звичний стан речей

 

Спробуйте робити звичайні речі по-іншому: знайдіть інший маршрут додому від школи чи роботи, хоча б раз на день змінюйте робочу руку (наприклад, навчіться чистити зуби лівою, а не правою рукою).

 

6. Іноземні мови

 

Запам’ятовуйте по 3-4 слова на день з будь-якої іноземної мови.  Якщо ви складаєте англійську чи іншу іноземну мову на ЗНО, то варто збільшити цю кількість до 10 слів на день.

 

7. Слова пісень

 

Знайдіть слова своїх улюблених пісень і вивчіть їх. Кожного разу, коли чуєте пісню, яку вивчили, підспівуйте чи промовляйте про себе її слова. Краще, щоб пісні були іноземною мовою — так ви не лише натренуєте пам’ять, а й краще вивчите мови.

 

8. Фотографічна пам'ять (метод Айвазовського)

 

Іван Айвазовський — великий художник-мариніст, який міг у своїй уяві зупинити рух хвилі і перенести його на полотно. Щоб досягнути такого ефекту, художник дуже багато спостерігав за морем.

Щоб тренуватись за методом Айвазовського, вам треба протягом 5-ти хвилин дивитись на предмет, пейзаж або людину. Заплющити очі і подумки відтворити кольоровий образ цього предмета настільки точно, наскільки це можливо. Для покращення результатів від тренування, можете цей предмет намалювати.

 

9. Вірші

 

Вивчення напам'ять віршів добре тренує ваш мозок. Поставте собі за мету вивчити усі вірші, які входять у програму ЗНО з української літератури. Наприклад, по одному на тиждень. Старайтесь при вивченні зрозуміти сенс вірша, подумати над прийомами, що використовував автор.

 

10. Підслуховування

 

Це чи не найцікавіша вправа, яку теж можна робити щодня. Коли ви йдете по вулиці або їдете у громадському транспорті, спробуйте почути та утримати в голові розмову незнайомих вам людей. Потім відтворіть цю розмову у себе в голові з потрібною інтонацією, уявляйте обличчя людей, які говорили. Це розвиває аудіальну пам'ять і полегшить вам запам’ятовування великих масивів інформації на слух.

 

Удачі в розвитку пам'яті!

 

                    Година спілкування:  «Планета толерантності»

  Мета: Познайомити вихованців з поняттям « толерантність», виявити основні риси толерантності, формувати правильне уявлення щодо толерантної поведінки. Виховувати почуття поваги один до одного, до звичаїв, традицій, культури різних народів, виховувати комунікативну культуру спілкування та взаєморозуміння. Продовжити формування толерантного ставлення однокласників між собою. Розвивати у вихованців терпимість до відмінностей між людьми.

  Оформлення: плакат « Квітка толерантності».

 Плакати з висловлюваннями:

« Своїм терпінням ми можемо досягти більшого, ніж силою» ( С.Брек)

 « Кожна зла людина не буває щасливою»  (Ювеал)

                                                           

                              Хід заходу

1.         Організаційний момент

       Добрий день, усім присутнім! Рада бачити вас у гарному настрої,сподіваюсь, сьогоднішня спільна робота не буде марною, а знання, які ви отримаєте, знадобляться вам.

              Правила нашого спілкування:

         щирість у спілкуванні;     активна участь;

         повага до мови;     довіра;

         дбайливе ставлення до інших;

 Сьогодні ми почнемо нашу виховну годину із старовинної легенди, яка допоможе нам сформулювати мету нашої зустрічі.

         Зустрілися раз білий і чорношкірий чоловіки. Стали розмовляти:

-           Який ти потворний, негре. Неначе увесь сажею вимазаний, - сказав білий. Чорний зневажливо зіщулився і сказав:

-           Який ти потворний, білий! Неначе тебе всього обернули папером. Сперечалися вони, сперечалися, ніяк не могли прийти до згоди і вирішили піти до мудреця. Вислухав їх мудрець і сказав білому:

-           Подивися, який красивий твій чорний брат. Він чорний, як південна ніч, і в ній, подібно до зірок, сяють його очі…

  Потім мудрець звернувся до чорношкірого:

-           А ти друже, подивися, який красивий твій білий брат. Він красивий, як виблискуючий білий сніг, що лежить на вершинах гір, а волосся його – кольори сонця.

 Негр і білий присоромилися своєї суперечки і помирилися.

 А мудрець подумав « Як добре, що всі ми різні. А то жити було б так нудно!»

Вихователь - «Про що ця легенда, чого вчить?»

-           Сьогоднішнє наше заняття ми присвятимо такому поняттю як толерантність. Ви зустрічалися з ним на уроках етики, основ здоров’я. Наше завдання сьогодні є навчитися розрізняти толерантні та нетолерантні вчинки, виявляти толерантне ставлення один до одного, а також  визначати рівень власної толерантності кожного за допомогою тесту.

-           На нашій планеті існує дуже велика кількість різних людей. Всі ми несхожі один на одного і щоб мирно співіснувати, нам треба миритися з цим розмаїттям.

       - А як же нам, таким різним, жити, навчатися й працювати разом, та  й не сперечатись одне з одним?

       - Щоб розібратися в цьому питанні нам допоможуть такі відділи: юридичний, літературний, відділ досліджень, відділ довідок. Кожен відділ буде виконувати свої функції,вносити свої міркування і пропозиції.

      - Юристи будуть звертатися до основних документів:                   Конституції України, Декларації прав дитини. 

     - Літератори розкриють це питання  через твори різних письменників, народну творчість.

    - Всезнайки будуть пояснювати терміни і складуть нам словник толерантності.

    - Науковці запропонують нам декілька ситуацій, в яких ми повинні розібратися.

 - В історії були випадки, коли люди лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе. Згадаємо такі випадки. Допоможе нам відділ довідок.

   - Чому виникають сварки, бійки,війни?

 Відділ довідок. Війни виникають тому, що виникав розлад між людьми, не було між ними злагоди, кожен хотів слави або заздрив іншому, хотів довести, що він кращий, або прагнув помсти. Історичні факти війн такі:

         Стародавній світ – троянська війна – після викрадення Єлени алейці розпочали війну з троянцями, щоб повернути дружину своєму царю.   

         Середньовіччя – війни виникали на релігійній підставі. Хрестові походи забрали життя сотень тисяч людей.

  Друга світова війна – Гітлер вважав арійську расу кращу за інші. Основний план Гітлера полягав у тому, щоб встановити панування над усім світом, перетворивши населення інших країн на рабів. Для світу це стало траге6дією й призвело до смерті десятки мільйонів людей.

 

 

 Вихователь : Як питання  « толерантності» висвітлювалось в літературі і народній творчості?

 Літератори. Кожен народ  склав прислів’я порозуміння між собою:            «Не міряй всіх на свій аршин»,  « Пильнуй свого носа, а не чужого проса»,    « У чужий монастир зі своїм уставом не ходять» 

 До виявлення толерантності закликають всі світові релігії.

 Моральний досвід людства втілено у фольклорних творах, казках, переказах та в художній літературі. Це такі твори,як « Хатинка дядька Тома»,                 « Пригоди Чиполіно» та інші твори.

                    Толерантність врятує світ

                    Толерантне ставлення людини    

                    Збереже планету від негод,

                    Розрубає мотлох павутини,

                    Переріже нитку перешкод. 

                    Толерантне ставлення до всього

                    Збереже, врятує і спасе,

                    Допоможе вгледіть перемогу, 

                    Допоможе витримати все. 

                    Будь завжди нестерпним вільнодумцем,

                    Свої мрії пензлем намалюй.

                    Освіти життя яскравим сонцем,

                     Толерантним Всесвіт побудуй.

 

  Вихователь : Що ж таке  толерантність і яку людину можна назвати толерантною?

Всезнайки.  Це слово походить від латинського прикметника  «терплячий»

  Отже, « толерантний» - здатний витримувати іншого, не такого,як сам. Толерантність забезпечує людям можливість жити разом навіть за відсутності приязні, поваги, любові.

  Толерантність – це та межа, яка стримує від втручання у думки, почуття, переживання, смаки іншої людини.

 Толерантні люди більше знають про свої недоліки та переваги, не перекладають відповідальність на інших.

 

  Вихователь : Давайте спробуємо на кожну літеру слова  толерантність назвати риси характеру, притаманну толерантній людині.

   А соціальний ряд ( на дошці у стовпчик записане слово толерантність, учні по черзі називають риси характеру і виходять записувати їх )

  Т – товариський

  О – об’єктивний, особливий, оригінальний

  Л – лояльний, лагідний

  Е – енергійний, елегантний

  Р – розсудливий, рівний

  Н - надійний, найдорожчий

  Т – терплячий

  Н – незалежний, найдорожчий

   І – інтелігентний, ідейний

  С – співчутливий

  Т – тактовний

  Ь

  Вихователь : Усі ми рівні й однаково можемо використовувати свої права. Які це права розкажуть нам юристи.

  Юристи.   Право однієї людини закінчується там, де починається  право іншої. Ми можемо робити лише те, що не шкодить іншим, не порушує їхні права.

  Стаття 21 Конституції України:

 Усі люди є рівні і вільні у своїй гідності та правах. Права і свобода людини є невідчуджуваними і непорушними.

 Стаття 23  Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості,якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей.

 Стаття 24 Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

 У 1989 р. Організація Об’єднаних Націй прийняла Конвенцію про права дитини. Цей документ містить 54 статті. Україна приєдналася до цієї Конвенції.

  16 листопада жителі багатьох країн світу відзнаають Міжнародний день толерантності або День терпимості. Це свято було засновано в 1986 році за рішенням Генеральної Асамблеї ООН.

 

Вихователь : Отже, бути толерантною людиною значить поважати людей.

 А чи можна вас вважати володарем  цієї якості? Відповісти на це питання  нам допоможе відділ досліджень.

Виконання тесту « Чи проявляєте ви толерантність?»

 Проявляти толерантність – це означає розуміти один одного, ставитися один до одного терпимо, щоб будувати мирне майбутнє.

1.         Для того щоб не було війни…

а) Не можна нічого зробити, оскільки війни будуть завжди!

б)Потрібно розуміти, чому вони відбуваються.

  2.У школі проходить акція « Милосердя»…

    а) це тебе не цікавить;

    б) намагаєшся, чим можеш, допомогти ветеранам.

3. Ти опираєшся проти насильства…

    а) насильством;

    б) ти приєднуєшся до інших людей, щоб сказати ні.

4.Один товариш тебе зрадив…

   а) ти мстиш йому;

  б) ти намагаэшся порозумітися з ним.

5. Бачиш, коли сильний кривдить слабкого…

  а) байдуже проходиш повз;

  б) втручаєшся.

6. Ти не згоден з кимось…

   а) ти не даєш йому говорити;

   б) ти все – таки слухаєш його.

7. Учитель чекає відповіді учня…

  а) кричиш з місця;

  б) даєш можливість відповісти іншому.

8. У тебе в класі учень з іншої школи, іншого колективу…

  а) ти не спілкуєшся з ним;

  б) допомагаєш йому влитися в колектив.

 Вибери ту відповідь,яку ти вважаєш правильною, і порахуй, скільки відповідей « б» у тебе вийшло.

   ( Обговорення результатів тестування.)

                      Ключ від тесту

  Якщо у тебе 1 «б»:

Прекрасно! Ти прояляєш велику толерантність. Ти є майбутнім громадянином світу. Поясни своїм друзям, як тобі вдається.

Якщо у тебе від 3 до 5 «б»:

Так! Ти не дуже толерантний. Ти занадто прагнеш нав’язати свої ідеї, але проявляєш допитливість, і в тебе гарна уява. Використовуй ці якості для боротьби з не толерантністю.

 Якщо у тебе менше 3 «б»:

 Ай – ай –ай! Ти зовсім не толерантний! Однак якби ти був налаштований більш оптимістично, і тобі подобалося дискутувати, ти міг би стати більш щасливим! Давай, доклади ще трохи зусиль.

Вихователь : Дорогі діти! Якими якостями повинна володіти толерантна особистість?

 Продовжіть фразу:  « Я…». (відповіді учнів)

-           Терплячий;

-           Привітний і дбайливий;

-           Ввічливий і делікатний;

-           Поважаю оточуючих;

-           Умію слухати і чути;

-           Патріот своєї школи;

-           Працьовитий;

-           Турботливий;

-           Рахуюсь із чужими думками;

-           Бережу природу;

-           Поважаю свої права та  права інших.

Вихователь : Наша Земля – це місце, де ми можемо любити один одного, дотримуватись традицій і продовжувати історію планети  Толерантності.  Що треба зробити, щоб наш клас, наша школа стала простором  толерантності, щоб відношення між  нами стали як можна більш толерантними?

          Давайте виростимо традиційне дерево Толерантності на нашій планеті. Для цього ми виконаємо творчу роботу.  Нехай  наше дерево розпустить листочки і зазеленіє. Крону дерева складемо з листочків з вашими висловлюваннями.  Листочки приклеїмо до дерева.

-           співчувати;  -   розуміти інших;   -  поважати;    - підтримувати;

-           терпіти;     -    прощати;     - бути доброзичливими;   - довіряти;

-           бути милосердними;      -    бути м’якими;   - бути чуйними;  - бути добрими;

-           бути готовими до примирення;     -  визнавати думку інших;  - бути ввічливими.

Вихователь : Дякую всім за активну участь. Я сподіваюсь, що наша година спілкування залишить глибокий слід в душі кожного, допоможе нам усім зрозуміти, що тільки повага один до одного, взаєморозуміння, терпимість, дотримання рівноправності врятують світ.

 Ми не зможемо відразу зробити толерантними ні свою поведінку, ні поведінку інших людей. Однак важливий навіть один маленький крок у цьому напрямку.  Нехай кожен з вас, нехай наш клас, наша школа, наше місто, наша Україна завжди будуть островами толерантності для всіх жителів великої планети Земля.

 

     Сценарій «СВЯТО НОВОРІЧНЕ ВЕСЕЛЕ»

Під музику виходять учні 5 класу

 

Увага! Увага !

Вже час розпочати   нам свято зими.

Веселе, щасливе  і  радісне свято

На нього чекали  давно уже ми!

 

Добрий день, усім, хто в залі!

Час нестерпно йде, минає.

Ось і знов у рідній школі

Новорічний ранок в зборі.

 

В повітрі чути музику чарівну,

Дзвенить сніжинок гомін золотий,

Всім – добрий день і щирі привітання

Стоїть вже на порозі рік Новий.

 

Новий рік ступає на поріг.

Чарівні свята усі стрічають.

Чудеса в цей час завжди бувають.

Всі бажання щирі загадають ,

Бо збувається усе під Новий рік!

 

 Хай сяє зала сотнями вогнів,

 Хай буде сміху й радості доволі,

 Ми Новий рік зустрінемо сьогодні,

 Він близько вже, він мчить серед лісів.                                                              1

 

 Зайде сюди до нас поважним кроком,

 Під ніжний і тривожний спів зими.

 І скажемо ми з вами: „ З Новим роком!”

 Із новим щастям!- скажемо всім ми.

 

Хай днів різдвяно-новорічних

Не змарновано буде й секунди!

І щастя вогні, розпалені в січні,

Хай горять до наступного грудня!

 

Хай же рік Новий крилатий

Принесе вам щастя в хату,

Щоб здоров’я вирувало

І ніколи не кульгало.

Щоб у мирі вам жилося

Все задумане збулося.

 

У Новому році будьте добрими,

Чесними, як завжди.

Друзів  ніколи не забудьте,

Привітайте від душі.

 

Мрії нехай усі збуваються,

Сяють хай навкруг вогні,

Смійтесь, святкуйте, розважайтесь

Ви сьогодні від душі.

Пісня «Веселі дзвіночки»

2

Ведучий.  Добрий день, дорогі діти, гості. Ми раді вітати сьогодні всіх вас в ці передсвяткові, передноворічні дні в нашому залі. Нам би дуже хотілося, щоб сьогоднішній вечір ми провели цікаво, весело, щоб запам'ятався він на цілий рік.

 Ми з вами сьогодні завітали в кафе «Новорічна казка», де нас чекають неймовірні пригоди, дива, зустрічі з улюбленими казковими героями і, звичайно, конкурси, ігри, розваги.

Ведуча.  Ви тільки погляньте, яке чудове, затишне кафе, а яка ялинка гарна!

 Усі добре підготувалися до зустрічі Нового року. І мені саме тут хочеться

 провести Новорічне свято.

Ведучий.  Зачекайте, мені здається, що діти забули про щось важливе.

Ведуча.  І справді! У цю новорічну ніч зустрінуться два роки. І 2020 рік має передати свою чарівну добру силу для 2021 року.

Ведучий.  Так, так, я пам’ятаю: мені розповідали, що чарівники створили магічну кулю, всередині якої зберігаються Мудрість, Доброта, Любов, Справедливість – усе те, без чого людина не може бути щасливою.

Ведуча.  Щороку, коли один рік приходить на зміну іншому, ця куля стає головною прикрасою новорічної ялинки.

Ведучий.  А ви готові зустріти 2021рік? Діти, виносьте кулю!

Діти виносять кулю (учні 5 класу)

Учень 1. Давайте швидше почепимо її на ялинку!

Учень 2. Можна я це зроблю?

Учень 1. Можна, але потрібно бути дуже обережним і ні в якому разі

 не розбити кулю.

Учень 2. А що буде, коли куля розіб’ється?

Учень 1. Тоді зупиниться годинник, добро стане злом, усе буде навпаки і

 Новий рік ніколи не настане!

Учень 2. Так, я зрозуміла.

Учень 1. Що, не виходить? Ну чому ти така маленька? А ти підстрибни.            3

Кулька  на ялинці,  звучить музика

Учень 2. Тепер до нас зможе прийти Дід Мороз і Снігурочка!

Учень 1. І Новий рік  прийде!

 

Ведучий.

Але одного нашого бажання замало,

І тому я звертаюся до вас: будьте веселі, здорові, щасливі.

Танцюйте, співайте, жартуйте разом з нами.

Ведуча.

У нас є правила свої,

Послухайте уважно всі.

Ведучий.

Співай, танцюй,танок веди,

Для цього й кликали сюди.

Ведуча.

Вам помилки сьогодні всі прощаються,

А хто без посмішки- до зали не пускається.

Ведуча.

Думаю, запам’ятали,

Ми все детально розказали.

Ну а тепер сюрприз від нас –

Веселий танець цей для вас.

Танець у виконанні учнів 5 класу

Новорічний конкурс «Алфавіт»

Ведучий: А зараз  проведемо Новорічний конкурс «Алфавіт». Я називаю першу букву — А, і перший гравець повинен придумати фразу, пов'язану з Новорічним привітанням, яка починається на букву А, наприклад, каже: «Айболить передає всім свої вітання!».                                                                  4

Другий гравець говорить на букву Б: «Будьте щасливі» і так далі по алфавіту, при цьому кожному гравцеві, придумав фразу. Стає дуже смішно, коли алфавіт доходить до букв  Ж, П.

Зимовий пейзаж

Ведучий : Мені так подобається, як Мороз вікна взимку розмальовує химерними візерунками. Він  чудовий художник. А діти зуміють скласти зимовий візерунок, як ви думаєте?

Ведучий: Це ми зараз побачимо. Ось вам, діти, частини зимових картин. Хто швидше збере картину, той і виграв.

Командам або окремим гравцям видаються репродукції із зимовим пейзажем, розрізані довільно на нерівні частини. По сигналу кожен повинен як можна швидше і правильніше скласти картину.

Вашій увазі пропонуємо гуморески у виконанні  учнів 5 класу

 

Гра «Я знаю»

Ведучий говорить першу фразу, яку повинні продовжити учасники. Наприклад: «Я знаю три зимові місяці ...» продовження повинні вимовити гравці. Гравець, що збився, поступається чергою наступному.

 «Я знаю п´ять ознак зими ...»,

«Я знаю п´ять видів зимового одягу»,

«Я знаю чотири зимові розваги» ,

«Я знаю чотири новорічні іграшки»,

«Я знаю чотири новорічні подарунки»,

«Я знаю чотири новорічні страви»,

«Я знаю чотири символи Нового року»,

«Я знаю чотири костюми для новорічного свята»,

«Я знаю чотири новорічні пісні».

 Продовжує наше свято новорічна  пісня у виконання учнів нашого класу
«Новий рік»                             

5

                                          Гра «Збери коштовні камінці»                         

 До гри запрошуться три учні.  До зали вносять  близько 20 коштовних «камінців» -  м’ячики, загорнені у золотисту та сріблясту фольгу, три кошики та три хусточки. «Камінці» розсипають по підлозі, гравцям завязують очі й дають кошики. Задача гравців – зібрати якомога більше «камінців». За сигналом гравці присідають і під музику починають збирати. Перемагає той гравець, який за хвилину збере найбільшу кількість «камінців».                                            

Гра «Новорічні передбачення»

    Для проведення гри потрібно скласти у капелюх папірці з іменами всіх присутніх, а на окремих листочках написати список запитань Чарівнику. Наприклад:

Хто в новому році буде найкраще вчитися?

Хто зробить велике відкриття?

Хто знайде скарб?

Хто виграє конкурс?

Хто отримає найбільше подарунків?

Хто буде багато подорожувати?

На кого чекає найбільший сюрприз в 2020 році?

Хто стане найбільш спортивним в новому році?

Хто стане знаменитим?

У кого здійсниться найбільша мрія?

Із зимовим віршограєм до вас звертаються учні 5 класу.

Конкурс «Допоможи Попелюшці»

    До гри запрошуються вісім бажаючих.  Гравці поділяються на дві команди. До зали вносять два невеличкі столики і дві торбинки з білою та кольоровою квасолею. Зла мачуха вкотре доручила Попелюшці багато роботи. Вона виконала всі завдання, окрім одного – не встигла розібрати квасолю. Якщо вона не виконає цього завдання, то не зможе поїхати на бал і зустрітися з  Принцом. Тож завдання командам – якнайшвидше розібрати квасолю.  тобто   у кожній торбинці має бути 20 білих і 20 кольорових квасолин. Діти мають розсортувати ці купки якомога швидше (можна варіювати умови: наприклад, закривати очі, обмежувати час тощо).                                                                                   6

 

Конкурс «Хто швидше прикрасить ялинку?»

    До гри запрошуться три учні.  До зали вносять три штучні ялиночки, три коробки з ялинковими прикрасами, три хустки. Під імітований бій курантів (1 хвилина) учасники  мають прикрасити ялинку . Перемагає той, хто першим розмістить прикраси на своїй ялинці.

 

Ведучий: Отже, ялинка є, прикраси є, святковий настрій є. Ще б снігу побільше. Ми знаємо, як це зробити.:оголошуємо наступний конкурс –

«Намалюй СНІГОПАД»

До гри запрошуться два  учні.  До зали вносять два сині фломастери та дві підставки, до кожної прилаштовано великий аркуш паперу. Завдання – за дві хвилини намалювати якнайбільше сніжинок, різних за формою та розмірами.

По закінченні часу ведучі підраховують кількість сніжинок на обох малюнках. Перемагає той гравець, який виявляється спритнішим і вигадливішим.

Зимова Вікторина

Ведучий : Ну, от тепер, здається, усе як слід.

А тепер проведемо  зимову вікторину. На питання  по черзі відповідають  гравці. Запитань -10. Бажаючих зіграти – 10.                                                           

1. Що з´явиться в склянці з водою, якщо його винести на мороз? (Лід)

2. У що взимку перетворюється дощ? (В сніг)

3. Як можна перенести воду без посуду? (Заморозити її)

4. Які ви знаєте зимові розваги? (Каток, сніжна гора, сніжки, лижі)

5. Довге, прозоре, холодне звисає з даху. Що це? (Бурулька)

6. Яка тварина взимку спить? (Ведмідь)

7. Чи зустрічаються дві однакові сніжинки? (Ні)

8. Коли довший день: взимку чи влітку? (Влітку)

9. Коли довша ніч: взимку чи влітку? (Взимку)

10. Що буде зі снігом, якщо його принести додому? (Розтане)                                   7

Ведучий.

Оскільки в нас Новорічне свято, то обов’язково повинні прийти Дід Мороз і Снігурка. Але ми щойно отримали телеграму і дізналися, що вони затримуються . Тому ми оголошуємо Новорічне шоу 2020, в якому братимуть участь наші учасники, претенденти на роль Діда Мороза і Снігурки.

Конкурс Вітань

"Найкращі Дід Мороз та Снігуронька"

До участі у конкурсі запрошують 5 пар. Даємо шапочки Діда Мороза та Снігуроньки. Учасники розбиваються на пари (хлопчик та дівчинка). Парам роздають маленькі листівки із новорічними привітаннями. Пари, одягнувши шапочки, мають зіграти ролі Діда Мороза та Снігуроньки і привітати усіх із Новим роком. Виступ може відбутися у жартівливій, ліричній або урочистій формі (на вибір учасників). На підготовку парам відводиться по 2—3 хвилини.

Ведучий: Друзі, а яке ж Новорічне свято без справжнього  Дідуся Мороза?

Ведуча:

Всі Снігуроньку чекають     

І Мороза Дідуся.

Тож давайте їх покличем,    

  Може вони з’являться.

 

Вітання ДІДА МОРОЗА ТА СНІГУРОНЬКИ

 

Ведучий.

Дуже швидко сплинув час,                                                                                

Рік Новий прийшов до нас.

Гарно ми всі веселились,

Наспівались та здружились.

                                                                                                                                8

 

Ведуча.

З Новим роком всіх вітаєм,

Що ступає на поріг.

У житті ми вам бажаєм

Тільки радісних доріг.

Ведучий.

Хай ведуть вас ці дороги

У незнанії світи.

Успіх, слава й перемоги

З вами поруч йдуть завжди.

Ведуча.

Зустріли весело й завзято

Ми новорічне гарне свято.

Хай рік Новий щасливим буде,

Хай не сумують добрі люди,

Ведучий.

Хай радість і щастя він принесе,

А разом з щастям - сонце й сміх,

Вітаємо  з Новим роком

Вас  усіх!           

Фінальна пісня

 

 

 

 

9