Виховна година "Пізнай самого себе"

Виховна година "Пізнай самого себе"

Мета: продовжувати формувати у дітей власне «Я»; виховувати гуманну, творчу особистість, здатну бережно ставитися до всього, що її оточує.
Обладнання: два великі малюнка серця; намистини; чисті аркуші паперу.

Хід заняття
Слово вихователя: Сьогодні ми з вами будемо розмовляти на дуже цікаву тему, яка хвилювала протягом багатьох тисячоліть і хвилюватиме кожну живу істоту. А саме: «Хто я? Який?» Це запитання рано чи пізно ставить собі кожна розумна істота, але відповідь вдається знайти не кожному. Давайте сьогодні разом спробуємо дати відповідь на це запитання.


Гра «Інтерв’ю із самим собою»
Вихователь пропонує учням записати три якості, яких їм дуже хотілося б позбавитися. Потім із цих трьох якостей він просить учнів вибрати яку-небудь одну,  найнеприємнішу, і поговорити з нею – узяти інтерв’ю у цієї якості.
Питання для інтерв’ю:
ü    Чому ти поселилася в мені?
ü    Що ти ставиш собі за мету?
ü    Чи подобається тобі розмовляти зі мною?
ü    Що я повинен зробити, щоб ти зникла?
Можна запропонувати учням розмовляти з цією якістю всякий раз, коли вона знову в них виявляється, а через деякий час проаналізувати з учнями, чи допомагає їм подібне заняття у роботі над собою.

Слово вихователя: Тепер, поговоривши зі своїм ворогом, ви знаєте його слабкі місця і в разі його прояву зможете йому протистояти. Запам’ятайте, у житті нічого не треба боятися,  треба лише протистояти поганому.
Багато хто з людей боїться говорити правду одне одному у вічі. Давайте сьогодні зробимо перший крок у сміливість і, не соромлячись нікого, але пам’ятаючи про норми етики, спробуємо сказати своєму товаришу правду прямо у вічі. Але для цього мені потрібен сміливий учень, Хто хоче провести цей експеримент? (Один учень виходить до дошки.)
А тепер ви всі по черзі скажіть вашому товаришеві, які, на вашу думку, є у нього три хороші і три погані риси характеру. (Учні відповідають на запитання.)
Тепер  вам  буде легко  говорити  правду одне одному,  адже всі знають вислів, що «краще гірка правда, ніж солодка брехня». Але, спілкуючись одне з одним, не забувайте, що словом можна дуже образити. Не ображайте один одного і з гідністю сприймайте критику на свою адресу.

Творче завдання «Завжди, інколи, ніколи»
Вихователь пропонує учням на окремому аркуші паперу намалювати таблицю з чотирьох колонок, першу залишити порожньою, а кожній наступній дати назви: «завжди», «інколи», «ніколи». Упершу колонку в стовпчик треба вписати такі якості: чесність, доброта, впевненість, вірність,сміливість, надійність, порядність.
Вихователь просить учнів поміркувати про те, чи є у них перелічені якості й у якій мірі. Якщо вони вважають, що завжди чесні, то ставлять зірочку під заголовком «завжди», якщо іноді проявляють сміливість, то повинні поставити зірочку під заголовком «іноді» і так далі.
Подібну роботу можна запропоновувати учням час від часу. По заповнених таким чином таблицях легко прослідкувати, як змінюється самооцінка дитини.

Гра «Скарби серця»
Учні поділяються на дві групи за принципом «дерева – квіти». Кожна група отримує великий малюнок серця, яке вона повинна розділити на клітинки і вписати в них усі якості людини, які роблять серце світлим і сяючим. Група, яка напише більше якостей, виграє, і їй присвоюється звання «Охоронець серця».
Це завдання діти роблять дуже охоче. До того ж воно корисне тим, що, -перше, виконується колективно, по-друге, під час такої роботи учні думають про прекрасне, чисте та добре.

Слово вихователя: Людина не народжується з готовим набором позитивних і негативних якостей. Їх набуття залежить від навколишнього оточення: рідних і близьких, друзів,  однокласників, учителів, а також занять за інтересами, телебачення і багато іншого. Але головне треба пам’ятати: людина сама є володарем своєї долі. Потрібна постійна робота над собою, саморозвиток і самовдосконалення, розвиток достоїнств і боротьба з недоліками.

Гра «Краще за всіх»
Учні встають у коло і під музику виконують різні команди вихователя: потанцювати,зробити гімнастичну вправу, посміхнутися і т. д. Той, хто краще за всіх виконає те або інше завдання, одержує «намистину досконалості». Перемагає той, у кого більш усього «намистин досконалості».
Наприкінці гри вихователь обговорює з учнями, що людина повинна робити, щоб добитися досконалості в якій-небудь справі.

Бесіда
Чи повинна людина вдосконалювати свій характер і чому?
Що ще, окрім характеру, може вдосконалювати людина? (Знання, уміння, майстерність.)
Якими якостями повинна володіти людина, щоб прагнути досконалості?
Чи може людина досягти повної досконалості?
Про яку людину говорять, що вона – сама досконалість?
Хто може допомогти людині вдосконалюватися?
Хто допомагає вам удосконалюватися?

Слово вихователя: Головне – вчасно поставити собі мету і йти до неї без зупинки.Давайте з’ясуємо, що ж ви вмієте, а чого ще повинні навчитися.

Творче завдання «Який я?»
Вихователь просить учнів узяти чистий аркуш паперу, розділити його на чотири колонки, першу колонку назвати «Краще всього я вмію»,  другу – «Я не дуже добре вмію», третю – «Більш за все я хочу навчитися робити», четверту – «Ось що мені для цього потрібно». Треба заповнити ці колонки, написавши в кожній мінімум по чотири пункти.
Вихователь може обговорити цю таблицю індивідуально з кожним, а також запропонувати учням обговорити її зі своїми батьками.

Бесіда
Відомо, що всі люди на Землі вміють і люблять мріяти. А чи любите мріяти ви?
1.  Якби я був/була вітром,то...
2.  Якби я був/була зіркою, то...
3.  Якби я опинився(лась) на Місяці, то...
4.  Якби я жив(ла) в чудовому замку, то...
5.  Якби я був/була невидимкою, то...
6.  Якби я був/була найкращим лікарем у світі, то...
7.  Якби я був/була найкращим винахідником у світі, то...

Слово вихователя: Тепер давайте навчимося говорити одне одному компліменти. Це ж так необхідно – вміти говорити приємні слова!
Для цього потрібен один бажаючий. (Один учень виходить із класу.)
А ви, поки він не чує, кожний скажіть на адресу вашого  товариша будь-який комплімент, тільки по черзі, щоб я встигла записати.
(Учні говорять, а вихователь записує висловлювання. Потім кличе того, хто виходив. І читає йому вголос усі компліменти. Це завдання слід проводити регулярно, щоб навчити учнів говорити одне одному приємні речі.)

Гра «Любить, не любить»
Вихователь просить учнів розділити аркуш паперу на дві половини. В одній частині кожний повинен написати, що в житті він якнайбільше любить, в іншій – що він любить менше всього. Треба попередити учнів,що пунктів має бути не дуже багато і вони повинні підписати свої прізвища на аркушах. Вихователь збирає аркуші, прикріплює їх на стенд і пропонує учням протягом декількох днів уважно вивчати його. Через три дні учні з пам’яті повинні написати все, що вони знають про кожного зі своїх друзів.

Заключне слово вихователя

Учіться кожний день добра, справедливості і любові.

Немає коментарів:

Дописати коментар