Лекція "Поради з самовиховання. З чого почати"
Мета:
Повторити визначення терміну «самовиховання», дати поради щодо
самовдосконалення особистості, на
прикладах самовиховання
видатних людей свого часу показати, чого може досягти людина в житті. Вчити своїх
вихованців працювати
над собою
з метою формування характеру.
Обладнання: стенди «Настанови
мудреців», «Поради з самовиховання», книги І. Томан «Як
удосконалювати самого
себе», О.Г.
Ковальов «Особистість виховує себе».
План
1. Повторення поняття «самовиховання».
2. Поради з самовиховання. З чого почати?
3. Настанови мудреців.
4. Приклади самовиховання видатних
людей.
Хід заняття
Вихователь: Мабуть
немає на світі людини, яка була б повністю задоволена собою,
не хотіла б розвинути свої розумові та фізичні
якості, поліпшити свою зовнішність чи
характер.
Щоденно на роботі, у школі, вдома, в громадських
установах ми спілкуємося з безліччю різних людей.
Ці контакти, тривалі або й короткочасні, впливають і
значною мірою формують кожного з нас.
Разом з тим, спілкуючись з іншими, ми відчуваємо
потребу діяти краще, доцільніше, тобто потребу
самовдосконалення. І тут цілком природно постає питання − як
виховувати, як удосконалювати самого себе та що
таке самовиховання?
Учень: Самовиховання − це цілеспрямована
свідома і систематична робота над
собою з метою забезпечення такого рівня розвитку особистості,
який би відповідав загальним вимогам і особистому ідеалу.
Шляхом самовиховання особистість формує потрібні їй
для життя і праці риси і ліквідовує ті, які заважають
їй жити і діяти у потрібному напрямі.
Учень: Праця над собою повинна бути
системною і послідовною. Той, хто відступає перед труднощами або відкладає вправи
на інший час, той ніколи не досягне успіху.
Можливості людини необмежені. Її розвиток залежить
не тільки від обставин життя, виховання, але і
від її відношення до справи,
працьовитості, вміння, всього того, що формується самовихованням.
З’ясувавши свої недоліки, починай з
ними боротися. Поставив мету − йди до неї твердо.
Вихователь: Якщо ви
вирішили глибше вивчати самого себе, перед вами, безсумнівно,
постане ряд питань щодо вашого сучасного і майбутнього:
що ж далі?
Уявіть собі надзвичайно широку ріку, в якій
один біля одного пливе багато човнів. Кожен з них
уособлює людську долю. Вільна течія ріки − це ніби плин часу.
Більшість човнів несе течія
життя. Мало є таких людей, які з самого початку плавання
знають, куди їм треба доплисти, і скеровують свій човен у цьому
напрямі − до певної мети. Цілком імовірно, що вони до
неї допливуть. З інших плавців багато хто здивується, куди
це їх винесла вода і чому
вони засіли на мілині. Саме до них і належать люди, які
ніколи не аналізували своїх бажань, своєї мети,
ніколи не задумувались, яким чином можна їх
здійснити. Принаймні, їх завжди обійдуть ті, хто відзначається
цілеспрямованістю.
Той, хто собі уяснив, що він хоче в житті зробити,
чого досягти, має далеко більше шансів на успіх, ніж той,
хто здався на плин життя і не пробує спрямувати
свої сили до певної мети. Чи замислювалися ви коли-небудь над
тим, що можете взяти долю в
свої руки і шляхом наполегливої праці, систематичної роботи над собою
зробити своє життя змістовним і потрібним не лише вам, а й
іншим? Як же працювати над самим собою? З чого
почати? Слово мають члени інформаційного центру.
Учень:
А почати потрібно:
1. З самооцінки.
2. З точного визначення своєї мети.
3. Зосередьтесь на головному.
4. Навчіться бути рішучим і
говорити «Я це повинен
зробити».
5. Виховуйте волю.
6. Учіться думати. Складіть програму
самоосвіти.
7. Навчіться говорити.
8. Змінюйте види занять.
9. Не скупіться на доброту.
10. Не забувайте про дрібниці.
11. За справу беріться спочатку.
12. Поважайте свій і чужий час.
13. Придбайте звичку користуватися
записною книжкою.
14. Свідомо підійдіть до вибору
професії.
15. Слідкуйте за своїм здоров’ям і зовнішністю.
16. Прагніть до вдосконалення.
Вихователь: Порад, систем щодо самовдосконалення існує
багато. Ось перед вами
правила, яких дотримувався Л.М. Толстой, К. Ушинський, системи самовиховання, розроблені
вченими, педагогами, психологами. Але ніяка програма
не допоможе людині, яка не має сили
волі цю програму виконувати. Що ж таке сила волі?
Учень: Це вміння робити те, що треба. Так, воля − це головний інструмент у боротьбі за самих себе. Вольові люди, що мали середні здібності, досягали в житті багато. Безвільні таланти, – нічого. Рідкісний зразок безвілля продемонстрував видатний американський шахіст Роберт Фішер. Він легкодушно не прибув на матч з Анатолієм Карповим і корону чемпіона світу, якої добивався багато років, здав без єдиного бою.
Так. Воля − вміння робити те, що треба. І
тренувати її можна, як м’язи, методом дедалі зростаючих навантажень, починаючи з мінімальних.
Не хочеться робити − зроблю. Лев Толстой писав: «Що намічено
неодмінно виконати, виконуй, незважаючи ні на що. Що виконуєш,
виконуй добре». Незабаром ви, дивуючись, зробите відкриття:
досить вам наказати самому собі і якийсь механізм усередині
вас швидко, навіть радісно, виконає команду. Тільки
вольові люди досягають успіхів у житті. З давніх-давен дійшли до нас
настанови мудреців. Їх крилаті вислови − це невичерпна скарбниця
порад щодо самовдосконалення особистості. Давайте
згадаємо їх.
Учні: «Незважаючи ні на які
перешкоди, я буду йти до своєї мети». (К. Маркс)
«Перші кроки завжди найважчі». (Р. Тагор)
«Найсильніший
той, хто має владу над собою». (Сенека)
«Дуже сильний
є той, хто може змовчати, навіть, якщо він правий». (Катон)
«Жодна велика
перемога не можлива, якщо їй не передує мала перемога над самим собою». (Л.
Леонов)
Вихователь: Англійський письменник Вільям Теккерей писав:
«Посійте вчинок −
пожнете звичку,
Посійте звичку − пожнете характер,
Посійте характер − і ви пожнете долю».
Як ви розумієте ці слова?
Вихователь: Вірно. «Людина − коваль свого щастя», − говорить народна мудрість
і, звичайно, творець своєї долі. Від кожного з нас залежить, якою людиною ви станете. Тільки від вас залежить,
як використати можливості, які надає нам життя. Уявіть собі двох
юнаків з однаковою освітою і кваліфікацією, які прийшли
працювати на підприємство. Один з них багато років вивчав іноземні мови, а другий вважав це зайвим. Коли на підприємство
приїжджали закордонні замовники, керівництво використовувало добре знання мов першого з юнаків,
запрошувало його на переговори. І коли одного дня виникла потреба послати фахівця зі
знанням іноземних мов на роботу за кордон, перший, незважаючи на молодий вік, був обраний. Чи міг другий вважати, що його
колезі пощастило, а йому ні? Адже цією доброю нагодою міг скористатися тільки той, хто був до неї готовий. Німецький
письменник, автор життєписів славетних людей, Еміль Людвіг писав: «Не небо дарує щастя, а сама людина готує
його собі... Хто не носить його в собі, марно шукатиме його по всьому світу». Отже,
щастя ми готуємо собі самі і воно в нас. Особистість починається з рішучого кроку. Особистістю ніхто не народжується,
але нею може стати кожен, хто прикладе максимум зусиль і
старання.
Усі видатні люди минулого і сучасного розробляли для себе індивідуальну методику
самовиховання, яка допомагала
їм позбутися
деяких фізичних вад, викорінити негативні риси
характеру і розвинути потрібні їм моральні якості.
Послухаємо членів інформаційного центру:
Послухаємо членів інформаційного центру:
1. Суворов О.В. народився кволим. Але він мріяв про
службу в армії. Ще в дитинстві почав займатися загартуванням −
обливався холодною водою, займався гімнастикою. І його мрія
здійснилася. Він став великим полководцем.
2. Молодого льотчика Миколу Каманіна
повинні були списати з авіації:
у нього починалося захворювання серця і нервової системи.
Каманін підібрав для себе спортивно-гімнастичний комплекс
і повністю відновив своє здоров’я. Він
прослужив в авіації ще понад 30 років.
3. З далекого минулого до
нас дійшли відомості про життя і діяльність Демосфена. Одного разу молодий Демосфен
почув виступ одного з ораторів. Він був вражений силою
впливу слова на велику кількість людей. З того моменту
його доля була вирішена. Він поставив перед собою завдання стати оратором. Але з самого дитинства Демосфен був дуже
хворобливий, у нього був слабкий голос,
неясна вимова і коротке дихання,
яке порушувало зміст вимовленого. І Демосфен
почав готувати себе до ролі оратора. Він навчався
мистецтву красномовства у
видатних ораторів свого часу. Він влаштував собі в
підземеллі кімнату для занять і, йдучи туди
кожного дня, вчився ораторській грі, а нерідко
залишався там і на два місяці підряд,
побривши собі половину голови, щоб від
сорому неможливо було вийти
на вулицю. Щоб виправити неясну, шепеляву вимову, він, вкладаючи в рот
камінці, читав напам’ять уривки; голос укріплював бігом на крутих
підйомах і вимовляв довгі фрази, не переводячи дихання. Так крок за
кроком перемагав Демосфен недоліки, вперто розвивав погано
виражені від народження задатки. І його зусилля
увінчалися успіхом. Демосфен став найкращим оратором Античної Греції.
Вихователь: Справді
яскраві приклади надзвичайної наполегливості,
витримки, сили волі. − Але ж не кожен зможе досягти
таких результатів? − скажете ви. Звичайно, і особливо
такі молоді люди, як герой цього
вірша. Автор − видатний німецький письменник
15
сторіччя Себастіан Брант.
Учень:
Клянется часто сын заблудший:
«Уж завтра-то я стану лучше».
Но это завтра никогда
Не наступает, вот беда.
Как снег растаявший, как дым,
Заветный день неуловим.
И только одряхлев, глупец
В то завтра вступит наконец,
Расслаблен, немощен уже,
С тоской раскаянья в душе.
Спеши сегодня лучше стать −
Не будешь завтра так страдать...
Вихователь: А ось зовсім протилежна особистість − цілеспрямована, впевнена. Автор − Себастіан Брант.
Учениця:
Путь его прям − и не свести
Соблазнами его с пути.
С пристрастием себе он сам
Чинит допросы по ночам.
В бессоннице: как день бил прожит?
Не замышлял ли он быть может,
Иль не свершил недобрых дел?
Что не успел, не доглядел?
О чем подумал слишком поздно?
К чему отнесся несерьезно?
Зачем он с этим поспешил,
Так много времени и сил
На труд ненужный потеряв
Зачем на подступе застряв,
Полезный труд прервал, хоть мог
С успехом кончить, видит бог?
Как смел он, к своему стыду,
Чужую пропустить нужду?
Так взвешивает вновь и снова
Он дело каждое и слово:
То хвалит, то хулит, скорбя
Так мудрый муж ведет себя.
Вихователь: Той, хто працює над самовихованням своєї особистості, кожен день повинен
ставити собі запитання: Як я прожив день? Що нового дізнався? ІЦо
доброго зробив? Чи не соромно мені за свої вчинки
та поведінку?
Працюйте над собою наполегливо, старайтеся сьогодні бути
кращими, розумнішими, добрішими, ніж вчора. Працюйте над вдосконаленням своєї особистості.
Немає коментарів:
Дописати коментар